Rýžová mouka. Proč ji určitě mít doma.

Rýžová mouka patří u nás mezi ty méně známé a je to škoda. Rýžovou mouku totiž v kuchyni využijete na přípravu řady delikates i běžných receptů, a to jak sladkých, tak i slaných. K čemu všemu je tedy vhodná? Na pečení dezertů, bábovek, palačinek i lívanců a uděláte z ní i skvělé sušenky nebo nekynuté buchty a můžete jí i zahušťovat omáčky. Pokud se chcete pustit do asijské kuchyně, neobejdete se bez ní.

Proč rýžovou mouku zařadit do jídelníčku? 

Odpověď je jednoduchá – je to pro její lehkou stravitelnost, široké možnosti využití i v české kuchyni a zajímavou chuť. V neposlední řadě je to také fakt, že neobsahuje lepek. Problematiku celiakie ale nyní nechme stranou a pojďme se na rýžovou mouku podívat i jinak než jen ze zdravotního hlediska, protože tuto mouku mohou zařadit do jídelníčku i ti, jejichž tělo lepek přijímá bez potíží. Proč? Protože bychom měli mít především na paměti doporučení, že strava má být hlavně pestrá. Vzhledem k tomu, co všechno z této mouky můžeme nachystat, je dobré alespoň sáček rýžové mouky doma mít. Pokrmy z rýžové mouky jsou navíc vhodné i pro vegetariány a vegany.

Těsto z rýžové mouky a co z něj upéct

Z rýžové mouky můžeme upéct opravdu cokoli, co máme rádi. Jen je třeba myslet na specifické vlastnosti, které má těsto z rýžové mouky. To je sice na první pohled velmi podobné tomu z pšeničných mouk, chová se ale jinak. Největší rozdíl je v jeho pružnosti. Těsta ze pšeničných mouk nebo mouk, která obsahují lepek, jsou pružná a můžete je libovolně „natahovat“. Tuto vlastnost těsto z rýžové mouky nemá, protože lepek neobsahuje, a může se tak občas i trhat. I když tomuto těstu chybí pružnost, je pevné. Proto je dobré používat různé formy, které těstu dají potřebný tvar. 

Čím tedy začít? Pokud jste z rýžové mouky ještě nic nepekli, začněte něčím jednodušším. Nabízí se recept na bábovku, který je jednoduchý na přípravu, a bábovka navíc skvěle chutná. Ti starší z nás si možná pamatují oblíbenou citronovou babetu – dezert, který byl velmi rozšířený a na který se rýžová mouka také skvěle hodí. Z rýžové mouky si určitě oblíbíte vafle nebo ovocné tvarohové knedlíky. A pokud hledáte něco opravdu jednoduchého, chybu neuděláte s lívanci nebo hrnečkovou buchtou. Rýžovou mouku skvěle využijete také pro slavnostní pečení o Vánocích i Velikonocích, kdy můžete upéct nádherného beránka. O Vánocích ji zase užijete na celou řadu cukroví, včetně lineckého nebo oblíbené perníčky, které ani nemusíte nechávat odležet, protože jsou hned měkké. 

Pokud by se vám přece jen stýskalo alespoň po částečné pružnosti těsta, smíchejte ji, například v poměru 1 : 4, s moukou, která lepek obsahuje. To je třeba pšeničná, špaldová nebo žitná. Touto úpravou však už pečete jen pro ty, kteří lepek mohou. Pokud chcete, rýžovou mouku můžete smíchat i s jinými druhy bezlepkových mouk, jako je třeba pohanková. Možností je celá řada a záleží na vás, co vám bude nejvíce chutnat. Proto se nebojte a různé poměry mouk si vyzkoušejte. A na závěr odpověď na otázku, kterou často pokládáte: „Z čeho se mele rýžová mouka?“ Ve světě se mele ze světlých i tmavých odrůd rýže, naši rýžovou Pernerku meleme z kvalitní italské rýže odrůdy Arborio.

 

 

 

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.