Žitná mouka na vánočním stole

Vánoce se blíží a s tím i rozhodnutí, do kterého cukroví se pustíme. Rodinné kuchařky obsahují řadu osvědčených receptů, které dělaly již naše maminky a babičky. Jednou z nejčastějších surovin při vánočním pečení je pšeničná hladká mouka. Čím dál častěji se ale do našich kuchyní dostávají i další mouky, které mají řadu předností a na vánoční pečení se také skvěle hodí. Mezi ně rozhodně patří žitná celozrnná hladká mouka.

Proč na vánoční pečení použít žitnou celozrnnou hladkou? 

Jednoduše proto, že určitě obohatí náš jídelníček. Pšeničná mouka na naše stoly nepochybně patří, ale jídelníček by měl být pestrý a žitná mouka ho skvěle obohatí. Žito totiž obsahuje arabinoxylany a beta-glukany, které jsou součástí tzv. rozpustné vlákniny a mají pozitivní vliv na gastrointestinální trakt, a žitné fruktany pak mohou působit jako prebiotika. Žito je také cenným zdrojem zinku, manganu, lignanů, taninů a řady dalších látek. A co je také důležité zmínit, je vysoký podíl vlákniny v žitné celozrnné hladké mouce. V případě Pernerky je to celých 16 g ve 100 gramech jedlého podílu.

Co ze žitné celozrnné hladké můžeme péct?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Ze žitné celozrnné hladké mouky můžete upéct cokoliv, co nepotřebuje kynout. Takže se bez obav můžete pustit prakticky do kteréhokoliv vánočního receptu vyjma vánočky (k té se ještě dostaneme). Klasikou jsou vánoční perníčky, kde je žitná mouka skvělou volbou. Nezapomeňte však perníčky připravit s dostatečným předstihem několika týdnů, aby měly čas na odležení.  

Nejjednodušší na přípravu jsou pracny, kde z několika základních, běžně dostupných surovin a žitné mouky vykouzlíte opravdovou delikatesu. Stejně tak budete sklízet úspěch s vánočními ořechovými kostkami ze žitné mouky. A co dalšího ze žitné mouky upéct? Je toho celá řada. Určitě neprohloupíte, když žitnou mouku použijete na linecké, stejně jako na slepované a vinné cukroví. Skvělou volbou budou i vánoční sušenky. Řada lidí používá žitnou mouku i na vanilkové rohlíčky, ať už přímo ze žitné mouky, nebo ze směsi žitné a pšeničné mouky. Pokud si vánoční pečení chcete užít i s dětmi, můžete žitnou mouku využít na dvoubarevné slepované cukroví, kdy jednu část upečete z pšeničné a druhou ze žitné mouky. 

Pokud se rozhodnete zapojit do vánočního pečení žitnou mouku, mějte na paměti jednu důležitou věc. Abyste mohli bez obav nahradit pšeničnou mouku právě žitnou, musí být umletá do hladka. Jen tak jí můžete jednoduše nahrazovat jiné druhy mouk nebo ji s nimi míchat.

Jak na vánočku se žitnou moukou

Pokud jste si žitnou mouku oblíbili, můžete ji použít i na přípravu vánočky. Ale pozor – nedělejte ji pouze ze žitné! Aby vánočka dobře vypadala a držela svůj tvar, potřebujete pšeničný lepek (najdete ho v pšeničné nebo špaldové mouce). Ten dává těstu unikátní vlastnosti, mimo jiné zaručí i to, že těsto bude mít potřebný objem a bude držet požadovaný tvar. Žitné těsto je obecně hutnější, nepracuje se s ním tak dobře jako s těstem z pšeničných mouk a také více praská. Proto je dobré na vánočku namíchat žitnou moukou napůl s pšeničnou nebo špaldovou. Variantou je také upéct klasickou pšeničnou vánočku a místo droždí použít žitný kvásek.

Vánoční i další recepty (nejen) ze žitné celozrnné hladké Pernerky najdete zde.



Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.