Chia celozrnný chleba

Share on Facebook
1 porcí
2 / 5náročnost
140 min

Ingredience:

  • 500 g hladké pšeničné celozrnné mouky Pernerka BIO
  • 450 ml vlažné vody
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 1lžíce kmínu 
  • 1lzička soli
  • 5 lžic chia semínek 

Tipy a Triky:

V případě, že doma nemáte sušené droždí můžete použít i běžné v kostce cca 20g na 500g mouky. Droždí nechte rozpustit v části vlažné vody, kterou zalijete chlebovou směs. Postup je dále totožný jako u sušeného droždí.

Postup:

Na začátek bychom rádi zdůraznili, že na tento chlebík nepotřebujete kuchyňský robot a nemusí se ho bát ani začátečníci. Jde krásně dělat i v ruce, protože stačí opravdu jen rychle suroviny promíchat. 

Nejprve si uděláme, tak zvanou „záparu“. Což znamená, že si chia semínka zalijeme vlažnou vodou a necháme je cca 15minut „nacucat“ vodu. Nelekejte se, protože chia semínka nasáknou vodu a vznikne gelovitá směs – díky tomu se dává do chleba více vody.  

Smícháme všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí. (Hodně pekařů a pekařinek je naučeno mouku prosívat, ale při pečení chleba není potřeba).  

Do suché chlebové směsi nalijeme záparu z chia semínek a začneme postupně zapracovávat. Nedělejte na pomoučeném válu, ale rouvnou v míse, ve které necháte těsto kynout. Těsto bude dost tekuté a lepkavé díky vyšší hydrataci, ale to nevadí. 

Připravené těsto, zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě minimálně 60minut kynout (já se musím přiznat, že ho většinou dávám pod peřinu a díky té vlažné vodě si vytvoří vlastní teploučko.) Pokud víte, že nebudete mít čas chlebík za tu 1-2 hodiny péct, tak dejte těsto do plastové krabičky s víkem, aby se „nevysušilo“. Takhle nachystané těsto vám vydrží až 12 hodin. (Nakynuté těsto zvětší svůj objem 1-2x).

Nyní těsto vyklopíme na navlhčené prkýnko a budeme tzv. „překládat“ (aby se vám těsto nelepilo na prsty, tak si nachystejte i sklenku s vodou a v ní si prsty namáčejte). Toto překládání neboli uchopení kousku těsta mezi prsty, vytažení cca 10cm a vtlačení do středu uděláme cca 10x. Poté těsto otočíme, aby místo kam jsme těsto vtlačovali bylo dole, potřeme trošku vodou a dáme bokem – nechat dokynout na cca 30 minut než se nám nahřeje hrnec/forma a trouba na 250°. Jak jsem již říkala, tak těsto je více hydratované, takže nebude držet tvar, ale to nevadí. Čím vyšší hydratace tím je chleba vevnitř po upečení vláčnější. 

Vyndáme nahřáty/nažhavený hrnec/formu z trouby a rychle do něj přendáme chleba (na přendávání chleba si navlhčete ruce, ať se vám chleba nelepí), můžeme posypat ještě chia semínky, zavřeme pokličkou nebo v našem případě přikryjeme alobalem a pečeme na 250°C 20 minut a dalších 20 minut bez pokličky na 200°C. 

Že je chleba upečený poznáte poklepáním (při poklepání by měl chleba znít „dutě“). Ještě za tepla chleba vyklopíme z hrnce/formy a necháme vychladnout při pokojové teplotě na mřížce, aby zespodu proudil vzduch a nezapařil se.

Recept pripravila @alishaeasycooking

Nakupte online přes náš e-shop

 

KOUPIT PERNERKU V E-SHOPU

 

KDE KOUPÍTE PERNERKU

Naše mouky jsou dostupné ve stálé nabídce u níže uvedených prodejců.

 

A u mnoha dalších drobných prodejců...PERNERKA VE SPECIÁLNÍCH AKCÍCH

Naší mouku Pernerku si také můžete zakoupit ve speciálních akcích u těchto vybraných řetězců po celé republice a na Slovensku.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.