Z jakého těsta péct. Rady a tipy na to nejlepší těsto

Upéct ten nejlepší koláč, bábovku nebo třeba chleba nemusí být nic obtížného. Důležité ale je vybrat vhodný recept a připravit těsto přesně tak, jak vyžaduje receptura. Jak se jednotlivá těsta liší, co je pro ně charakteristické a na co se hodí? Pojďme se podívat na základní přehled těst, která si můžete připravit doma. 

Kynutá těsta

S kynutým těstem se setkal alespoň jednou za život každý. Základ tvoří pšeničná, ale může být i špaldová mouka. Na kynuté těsto se hodí hladká i polohrubá mouka, dále je třeba cukr, droždí a tekutina. Tou může být voda nebo mléko, které výrobku dodá lepší chuť. 

Prvním krokem je vždy příprava kvásku, který připravíme smícháním vody (nebo mléka), droždí a cukru. V některých receptech je možné přidat do kvásku i malé množství mouky. Kvásek necháme vzejít v teplém prostředí. Po vzejití smícháme kvásek s ostatními surovinami a vzniklé těsto necháme kynout – odtud je odvozen jeho název. 

Jednotlivá kynutá těsta se liší konzistencí, použitými surovinami a také náročností přípravy. 

Jaké je základní rozdělení kynutých těst?

Lité kynuté těsto – jedná se o velmi řídké těsto, na které potřebujeme formu. Je vhodné na bábovky, případně lité koláče a buchty.

Polotuhé kynuté těsto – tužší těsto vhodné pro přípravu vdolků, koláčů, rohlíků a také bábovek. U tohoto těsta už forma není nutná.

Tuhé kynuté těsto – toto těsto je vhodné na mazance, vánočky a také briošky. Tato těsta můžeme nechat kynout bez formy, ale je třeba si dávat pozor, aby se nám těsto „nerozjelo“.

Překládané kynuté neboli plundrové těsto – jedná se o typ listového těsta, které je nakypřené droždím. U tohoto typu těsta určitě pracujeme pouze s pšeničnou hladkou moukou. Příprava plundrového těsta je náročná a musí se zpracovávat vychlazené. Více se o receptu dozvíte u listového těsta.

Slané kynuté těsto – konzistencí má toto těsto nejblíže k tuhému kynutému těstu. U slaného těsta ale přidáváme pouze malé množství cukru, a je proto vhodné pro přípravu housek, rohlíků a dalamánků. Před upečením můžeme výrobky dle našich chuťových preferencí posypat kmínem nebo hrubozrnnou solí.

Bramborové kynuté těsto – jedná se o typ tuhého těsta, do kterého, jak už název napovídá, nastrouháme vychladlé předem uvařené brambory. Jedná se o zajímavý způsob, jak ozvláštnit koláče, vánočku a další recepty. 

Nekynutá těsta

Listové těsto – velice křehké těsto, které se tradičně připravuje z másla a mouky. Pro těsto je charakteristické tzv. listování. Listování je pravidelné střídání tzv. vodánku (těsta bez tuku) a těsta s máslem, které ve výsledku vytvoří typickou strukturu těsta. Listové těsto je vhodné na slané i sladké záviny, šátečky, taštičky, koláče nebo např. tyčinky.

Odpalované těsto – oproti těstu kynutému je připravované bez droždí. Kvasinky by totiž přípravu tohoto velice křehkého pečiva kvůli teplotě nepřežily. Přípravu těsta zvládnete i doma, ale je třeba dodržet technologický postup. Hotové výrobky můžete plnit různými druhy krémů. 

Linecké těsto – jedno z nejoblíbenějších těst pro přípravu vánočního cukroví připravujeme z másla, vaječného žloutku, cukru a hladké mouky. Linecké těsto je jednoduché na přípravu a je možné z něj upéct téměř jakýkoliv tvar, co nás napadne. Po upečení nám vzniká velice křehký výrobek, na kterém si zejména během Vánoc pochutná celá rodina. Linecké těsto je vhodné také pro přípravu čajového pečiva, např. sušenek.

Piškotové těsto – lehké a nadýchané těsto používané při přípravě dortů a rolád. Samozřejmě můžeme do těsta přidat kakao, citronovou kůru, případně ořechy.

Třené těsto – pro třené těsto je charakteristické napěnění tuku, nejčastěji másla, s cukrem. Teprve poté přidáváme po malých částech polohrubou nebo hrubou mouku smíchanou s kypřicím práškem. Pokud chceme velice jemné a nadýchané třené těsto, přidáme nakonec ještě našlehané bílky s cukrem a moukou. Těsto můžeme zakrýt fólií a nechat chvíli odpočinout v lednici nebo rovnou péct. Se zpracováním našlehaných bílků nesmíte otálet. Po delší době sníh tzv. spadne a z trouby byste potom vytáhli nenadýchanou bábovku, bublaninu nebo korpus. 

 

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.