Naše zodpovědnost
Klademe důraz na zodpovědný přístup k surovinám a pravidelně provádíme audity kvality, abychom zajistili, že naše mouka splňuje ty nejvyšší standardy.
Od roku 2014 zpracováváme část produkce z obilí od regenerativních zemědělců, kteří hospodaří šetrněji, a od roku 2016 tvoří menší část naší produkce také mouky umleté z certifikovaného bio obilí.
Víme, že kvalita našich produktů, spokojenost zákazníků a celková udržitelnost našeho podnikání záleží na celém dodavatelském řetězci, od zrna až po výslednou mouku. Proto od roku 2023 monitorujeme naši uhlíkovou stopu napříč tímto řetězcem, jak se můžete blíže dočíst níže.
Zrno
Lokální zemědělci šetrně pečující o půdu udržitelnými způsoby
Vypěstovat na poli obilí není žádná legrace. Každé zrnko potřebuje dostatek živin a péči zemědělce. V součtu pak emise oxidu uhličitého vztažené k obilí (tzv. FLAG emise – forest, land and agriculture) představují 88 % celkové uhlíkové stopy mlýna. Jedná se o nejvýznamnější položku a ve mlýně intenzivně zkoumáme možnosti snížení těchto emisí.
Pracujeme s lokálními pěstiteli, abychom měli co nejnižší spotřebu paliv. Spolupracujeme se zemědělci, kteří obilí pěstují v režimu regenerativního zemědělství nebo v bio režimu. V těchto režimech zemědělci významně snižují spotřebu syntetických hnojiv a pesticidů, střídají plodiny, které na poli rostou, a také vysazují medonosné pásy, stromy, keře a další rostliny pro hmyz. Taková pole jsou pak zdravější a mají vyšší produktivitu půdy.
V současné době tvoří mouka vyrobená z obilí pěstovaného v režimu regenerativního a bio zemědělství přibližně 32 % a do roku 2030 chceme podíl této mouky zvýšit na 50 %.

2024: 32 %
obilí z regenerativního a bio zemědělství
2030: 50 %
obilí z regenerativního a bio zemědělství
Doprava
Čím kratší cesta do mlýna, tím lépe pro nás i pro naši planetu
V dopravě nezaostáváme a snažíme se být maximálně efektivní. Emise oxidu uhličitého vznikající při přepravě obilí do mlýna a výrobků ze mlýna představují pouze 3,57 % celkové uhlíkové stopy mlýna. I v tomto odvětví hledáme možnosti snížení uhlíkové stopy. Nejdůležitější je pro nás dlouhodobá spolupráce s lokálními zemědělci.

Výroba a balení
Maximálně efektivní výroba a minimum obalových materiálů
Ve Mlýně Perner vyrábíme mouku s maximální efektivitou. Celková spotřeba energie představuje pouze 4,86 % z celkové uhlíkové stopy firmy. To zahrnuje veškeré procesy včetně čištění zrna, mletí, skladování, balení a expedice. Ve mlýně máme také velice nízkou spotřebu vody a vlastní čistírnu odpadních vod. Celkové množství nakupované pitné vody odpovídá 0,34 % veškerých emisí ve mlýně.
Planetu navíc nezatěžujeme vyhazováním obalových materiálů. Přibližně 80 % vyrobené mouky dodáváme zákazníkům v cisternách bez obalu. Zbytek mouky je zabalen do pytlů z juty či polypropylenu nebo papírových balení, která jsou recyklovatelná podle normy ČSN EN 13430, o požadavcích na obaly využitelné k recyklaci materiálů. Tedy všechny obalové materiály ve mlýně jsou recyklovatelné.

100%
efektivita výroby
80 %
mouky dodáváme v cisternách bez obalu
100 %
obalů plně recyklovatelných
Mouka
Mouka nejvyšší jakosti vyrobená zodpovědně
Výsledkem našeho snažení je mouka nejvyšší kvality vyrobená zodpovědně k zákazníkům, dodavatelům i planetě. Díky nejmodernější technologii produkujeme v našich mlýnech mouky nejvyšší jakosti na míru pro největší producenty pekařských a pečivárenských výrobků v ČR a Evropě.
Společně s našimi dodavateli i odběrateli uděláme maximum, abychom naplnili cíle Pařížské dohody o změně klimatu a do roku 2050 dosáhli nulových emisí skleníkových plynů.
