Vícezrnný špaldový chlebík

Share on Facebook
1 porcí
2 / 5náročnost
120 min

Ingredience:

  • 500 g hladké špaldové celozrnné mouky Pernerka
  • 400 ml horké vody
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 1 lžíce kmínu 
  • 1 lžička soli
  • 10 lžic mixu semínek (lněné, konopné, slunečnicové, dýňové, chia) 

 

Tipy a Triky:

V případě, že doma nemáte sušené droždí, můžete použít i běžné v kostce cca 20 g na 500 g mouky. Droždí nechte rozpustit v části vlažné vody, kterou zalijete chlebovou směs. Postup je dále totožný jako u sušeného droždí.

Postup:

Na tento chlebík nepotřebujete kuchyňský robot a nemusí se ho bát ani začátečníci. Jde krásně dělat i v ruce, protože stačí opravdu jen rychle suroviny promíchat. 

Nejprve si uděláme takzvanou „záparu“. Což znamená, že si semínka zalijeme horkou vodou a necháme je minimálně 15 minut „nacucat“ vodu. Díky tomu, že jsou v mixu semínek i chia semínka, tak z toho vznikne taková gelovitější směs. 

Smícháme všechny suché ingredience: mouka, sůl, kmín, droždí. (Hodně pekařů a pekařinek je naučeno mouku prosívat, ale při pečení chleba není potřeba).  

Do suché chlebové směsi nalijeme záparu se semínky začneme postupně zapracovávat. Děláme rovnou v míse, ve které necháme těsto kynout. Trvá to v ruce max 5 minut – v robotu 2-3 minuty. Těsto  bude vždy mírně lepivé.

Připravené těsto, zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě minimálně 60 minut kynout Pokud víte, že nebudete mít čas chlebík za tu 1-2 hodiny péct, tak dejte těsto do plastové krabičky s víkem, aby se „nevysušilo“. Takhle nachystané těsto vám vydrží až 12 hodin. (Nakynutý chleba zvětší 1-2x objem).

Nyní těsto vyklopíme na navlhčené prkénko a budeme tzv. „překládat“ (aby se vám těsto nelepilo na prsty, tak si nachystáme i sklenku s vodou a v ní si prsty namáčíme). Toto překládání neboli uchopení kousku těsta mezi prsty, vytažení cca 10 cm a vtlačení do středu uděláme cca 10x. Poté těsto otočíme, aby místo kam jsme těsto vtlačovali bylo dole, potřeme trošku vodou a dáme necháme dokynout na cca 30 minut než se nám nahřeje hrnec a trouba na 250°. Ano hrnec si předehřejte zároveň s troubou (tím docílíte, že se těsto nepřilepí). Pečeme vždy v hrnci celokovovém – nesmí mít plastová ucha nebo madla!

Vyndáme nahřáty/nažhavený hrnec z trouby a rychle do něj přendáme chleba (na přendávání chleba si navlhčete ruce, ať se vám chleba nelepí), můžeme posypat ještě semínky, zavřeme pokličkou a pečeme na 250°C 25 minut a dalších 20 minut bez pokličky na 200°C .

Že je chleba upečený poznáte poklepáním (při poklepání by měl chleba znít „dutě“). Ještě za tepla chleba vyklopíme z hrnce a necháme vychladnout při pokojové teplotě na mřížce, aby zespodu proudil vzduch a nezapařil se.

Recept připravila  @alishaeasycooking

Nakupte online přes náš e-shop

 

KOUPIT PERNERKU V E-SHOPU

 

KDE KOUPÍTE PERNERKU

Naše mouky jsou dostupné ve stálé nabídce u níže uvedených prodejců.

 

A u mnoha dalších drobných prodejců...PERNERKA VE SPECIÁLNÍCH AKCÍCH

Naší mouku Pernerku si také můžete zakoupit ve speciálních akcích u těchto vybraných řetězců po celé republice a na Slovensku.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.