Kváskový podmáslový chléb

Share on Facebook
1 porcí
3 / 5náročnost
1100 min

Ingredience:

Rozkvas:

  • 8 dkg žitného kvásku (2 vrchovaté lžíce)
  • 10 dkg žitné celozrnné mouky Pernerka
  • 150 – 160 ml vlažné vody

Dále:

  • 50 dkg hladké špaldové
  • 2 vrchovaté lžičky soli
  • 2 lžičky drceného kmínu
  • 2 dl kysaného podmáslí
  • 1 dl vody

 

Tipy a Triky:

Pokud chcete mít křupavější kůrku, můžete chleba nechat v troubě o pár minut déle.

Postup:

Nejprve si připravíme rozkvas. Do mísy dejte kvásek pokojové teploty, přidejte žitnou mouku a vlažnou vodu a vytvoříme “husté těstíčko”. Zakryjeme a necháme na teplém místě  5–8 hodin. 

Do mísy dáme špaldovou mouku, přidáme dvě lžičky drceného kmínu, dvě lžičky soli a promícháme. Přidáme kvásek, kysané podmáslí, trochu vlažné vody, dáme do hnětače  a pustíme na stupeň číslo 1. Po pěti minutách přepneme na stupeň 2 a hněteme ještě další tři minuty. Pokud je těsto řidší, přisypeme trochu mouky a ještě chvilku necháme  zpracovat v hnětači. 

 Těsto dáme do mísy vytřené olejem, přikryjeme fólií a necháme cca 45 minut odpočinout. Mezitím si připravíme ošatku, poprášené moukou nebo kukuřičným škrobem. 

Po 45 minutách těsto čtyřikrát přeložíme a dáme zase odpočinout pod fólii na 30–45 minut. Znovu přeložíme a necháme opět odpočinout dalších 30–45 minut. Potom těsto začneme zpracovávat. 

Na podsypaný vál vyklopíme těsto. Těsto rukama několikrát přeložíme a na konec ho “utáhneme”, abychom z něj dostali vzduchové bubliny a dáme do ošatky. Zakryjeme ho (například potravinářskou fólií)  a necháme ještě vykynout  cca 5 hodin (záleží na teplotě v kuchyni).

Troubu rozpálíme na 250 stupňů. Připravíme si dva plechy – jeden na chleba a druhý (spodní) na vodu. Do spodního nalijeme cca 2 dl vody a oba plechy dáme do rozpálené trouby. Na horký plech dáme chleba na pečícím papíru (nakynutý chleba můžeme nazdobit ostrým nožem nebo třeba žiletkou), postříkáme vodou a dáme do trouby. Po 20 minutách opatrně vyndáme spodní plech (POZOR na opaření – při otevření trouby vyjde ven pára!), odvětráme troubu a dáme na 190 stupňů a pečeme dalších cca 20 minut. Vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. 

 

Nakupte online přes náš e-shop

 

KOUPIT PERNERKU V E-SHOPU

 

KDE KOUPÍTE PERNERKU

Naše mouky jsou dostupné ve stálé nabídce u níže uvedených prodejců.

 

A u mnoha dalších drobných prodejců...PERNERKA VE SPECIÁLNÍCH AKCÍCH

Naší mouku Pernerku si také můžete zakoupit ve speciálních akcích u těchto vybraných řetězců po celé republice a na Slovensku.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.