Kváskový chléb ze žitné celozrnné a špaldové mouky

Share on Facebook
1 porcí
3 / 5náročnost
1100 min

Ingredience:

Rozkvas:

  • 2 lžíce žitného kvásku
  • 10 dkg žitné celozrnné hladké mouky Pernerka
  • Voda dle potřeby

Další:

  • 35 dkg špaldové hladké mouky Pernerka
  • Mouka na dosyp dle potřeby
  • 1,5 lžičky soli
  • 1 lžička drceného kmínu
  • 1,8 až 2 dl vody

Tipy a Triky:

Postup:

Do mísy dejte kvásek pokojové teploty, přidejte žitnou mouku a vlažnou vodu a vytvoříme “husté těstíčko”. Dáme do mikrotenového sáčku a necháme rozkvasit 5–7 hodin. 

Do hnětače si dáme špaldovou mouku, přidáme rozkvas, lžičku drceného kmínu, lžičku a půl soli a vlažnou vodu. a pustíme na stupeň číslo 1. Po pěti minutách přepneme na stupeň 2 a hněteme ještě další tři minuty. Pokud je těsto řidší, přisypeme trochu mouky a ještě chvilku necháme  zpracovat v hnětači. 

Těsto dáme do mísy vytřené olejem, přikryjeme fólií a necháme cca 45 minut odpočinout. Mezitím si připravíme ošatku, poprášené moukou nebo kukuřičným škrobem. 

Po 45 minutách těsto čtyřikrát přeložíme a dáme zase odpočinout pod fólii na 30–45 minut. Znovu přeložíme a necháme opět odpočinout dalších 30–45 minut. Po třetím “překládání” těsta ho začneme zpracovávat. 

Na podsypaný vál dáme těsto. Těsto roztáhneme prsty do stran a budeme ho překládat. Těsto zpracováváme cca 5 minut do požadovaného tvaru. Dáme do ošatky švem nahoru. Zakryjeme fólií a necháme těsto nakynout cca 5 hodin (záleží na teplotě v kuchyni).

Troubu rozpálíme na 250 stupňů. Připravíme si dva plechy – jeden na chleba a druhý (spodní) na vodu. Do spodního nalijeme cca 2 dl vody a oba plechy dáme do rozpálené trouby.. Na horký plech dáme chleba na pečícím papíru (vyklopíme ho švem dolů),  nařízneme ho, postříkáme vodou a dáme do trouby. Po 10 minutách opatrně vyndáme spodní plech (POZOR na opaření – při otevření trouby vyjde ven pára!), odvětráme troubu a dáme na 190 stupňů a pečeme dalších cca 25 minut.

Vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. 

Nakupte online přes náš e-shop

 

KOUPIT PERNERKU V E-SHOPU

 

KDE KOUPÍTE PERNERKU

Naše mouky jsou dostupné ve stálé nabídce u níže uvedených prodejců.

 

A u mnoha dalších drobných prodejců...PERNERKA VE SPECIÁLNÍCH AKCÍCH

Naší mouku Pernerku si také můžete zakoupit ve speciálních akcích u těchto vybraných řetězců po celé republice a na Slovensku.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.