Proč se na Velikonoce peče beránek

Každé svátky i období mají své rituály a obyčeje, které lidé po stovky let dodržují. Ani Velikonoce nejsou výjimkou. Tím nejznámějším symbolem Velikonoc je beránek. Víme ale, proč se beránek peče zrovna na Velikonoce? Nebo to, kde tradice pečení beránka vznikla a co vlastně symbolizuje? 

 

Proč patří beránek k Velikonocům 

Tradice jeho velikonočního pečení vychází z biblických dějin, je několik tisíc let stará a sahá až do doby Mojžíše, který vyvedl izraelský lid z egyptského otroctví za “velké noci”. Připomínkou tohoto vysvobození byl obřad, kdy měla každá izraelské rodina přivést beránka do chrámu, obětovat ho a jeho krev odnést k oltáři. Obětovaný beránek byl pak upečen na ohni a sněden s nekvašeným chlebem. 

Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku a začalo využívat beránka jako symbol Ježíše Krista, který prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Podle křesťanské víry je Ježíš beránek, obětovaný za spásu světa, který nás vysvobozuje z otroctví hříchu. Je symbolem nevinnosti a naší záchrany. Zajímavostí je, že Ježíš sám u poslední večeře se svými apoštoly o Velikonocích jedl právě beránka. Tak se alespoň to píše v Bibli v Lukášově evangeliu.  

Z výletu do historie pojďme zpátky k pečení. Kdy přesně došlo k rozšíření sladkého pečeného beránka na úkor pokrmu z jehněčího masa jednoznačně určit nelze. Receptů na beránka jsou dnes desítky, možná i stovky. Nejčastější variantou je beránek upečený z klasické pšeničné mouky. 

Jak se peče beránek

Beránek se nejčastěji dělá z klasického třeného těsta, může být i kynutý. Ve Francii v některých domácnostech jedí beránka s pečenými karamelizovanými jablky. Variant je opravdu hodně a je z čeho vybírat. Nemusíte ale zůstat jen u pšeničné mouky.  Pokud pro letošní pečení hledáte něco nového, nebojte se upéct beránka z rýžové Pernerky. Je to zajímavá změna, kterou můžete obohatit velikonoční stůl. Ze stejného těsta nemusíte péct jen beránka. Skvěle se hodí i na bábovku nebo muffiny.

A kdybychom měli beránka upéct? Podle tradice by se měl beránek péct na Bílou sobotu, stejně jako se pekl mazanec. Pro úplnost dodejme, že jidáše se pekly na Zelený čtvrtek. K Velikonočnímu pondělí patří boží milosti. Na Velký pátek pátek se nepeklo, držel se půst. 

Tipy na velikonoční pečení: Pro velikonoční pečení se kromě klasické pšeničné mouky skvěle hodí i špaldová Pernerka. Tu můžete v jakémkoli poměru kombinovat s běžnou pšeničnou moukou. Špaldovou Pernerku můžete bez obav použít i místo ní. Více se o ní dozvíte zde

 

  • O tom, proč se pečou jidáše, si můžete přečíst zde.
  • O tom, proč se peče mazanec, si můžete přečíst zde.
  • O božích milostech si můžete přečíst zde. 

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.