Proč patří beránek k Velikonocům
Tradice jeho velikonočního pečení vychází z biblických dějin, je několik tisíc let stará a sahá až do doby Mojžíše, který vyvedl izraelský lid z egyptského otroctví za “velké noci”. Připomínkou tohoto vysvobození byl obřad, kdy měla každá izraelské rodina přivést beránka do chrámu, obětovat ho a jeho krev odnést k oltáři. Obětovaný beránek byl pak upečen na ohni a sněden s nekvašeným chlebem.
Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku a začalo využívat beránka jako symbol Ježíše Krista, který prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Podle křesťanské víry je Ježíš beránek, obětovaný za spásu světa, který nás vysvobozuje z otroctví hříchu. Je symbolem nevinnosti a naší záchrany. Zajímavostí je, že Ježíš sám u poslední večeře se svými apoštoly o Velikonocích jedl právě beránka. Tak se alespoň to píše v Bibli v Lukášově evangeliu.
Z výletu do historie pojďme zpátky k pečení. Kdy přesně došlo k rozšíření sladkého pečeného beránka na úkor pokrmu z jehněčího masa jednoznačně určit nelze. Receptů na beránka jsou dnes desítky, možná i stovky. Nejčastější variantou je beránek upečený z klasické pšeničné mouky.
Jak se peče beránek
Beránek se nejčastěji dělá z klasického třeného těsta, může být i kynutý. Ve Francii v některých domácnostech jedí beránka s pečenými karamelizovanými jablky. Variant je opravdu hodně a je z čeho vybírat. Nemusíte ale zůstat jen u pšeničné mouky. Pokud pro letošní pečení hledáte něco nového, nebojte se upéct beránka z rýžové Pernerky. Je to zajímavá změna, kterou můžete obohatit velikonoční stůl. Ze stejného těsta nemusíte péct jen beránka. Skvěle se hodí i na bábovku nebo muffiny.
A kdybychom měli beránka upéct? Podle tradice by se měl beránek péct na Bílou sobotu, stejně jako se pekl mazanec. Pro úplnost dodejme, že jidáše se pekly na Zelený čtvrtek. K Velikonočnímu pondělí patří boží milosti. Na Velký pátek pátek se nepeklo, držel se půst.
Tipy na velikonoční pečení: Pro velikonoční pečení se kromě klasické pšeničné mouky skvěle hodí i špaldová Pernerka. Tu můžete v jakémkoli poměru kombinovat s běžnou pšeničnou moukou. Špaldovou Pernerku můžete bez obav použít i místo ní. Více se o ní dozvíte zde.